Jak rozpoznać samochód po powodzi?

Opublikowano: 31-07-2021

Wróć do spisu artykułów


 

Samochód, który był narażony na długą obecność w wodzie, zachowa zapach wilgoci i miejscami pojawi się w nim pleśń. Zwłaszcza, gdy sprzedawca nie zainwestował w szczegółowe przygotowanie pojazdu do sprzedaży.

Auto po powodzi zachowuje oznaki wilgoci,oraz zapachu wilgoci-to już powinno w Nas wzbudzić podejrzliwość,ale jeżeli samochód będzie w stanie idealnym to również powinniśmy być czujni.Taka idealna czystość może wskazywać,że sprzedający dołożył dużo starań aby ukryć ślady po powodzi w pojeździe.

Zalecamy również zajrzeć do styków kostek elektrycznych, które po zalaniu będą zaśniedziałe, a nawet miejscowo mogą jeszcze zatrzymywać wodę. Takich kostek w samochodach znajdziecie wiele, a więc szansa na to, że sprzedawca, o którejś zapomniał i jej nie oczyścił jest bardzo wysoka.

Dodatkowo  samochód może mieć ukryte resztki błota w miejscach trudno dostępnych. Sprawdźcie czy wilgoć i wyżej wspomniane błoto nie znajdują się pod tapicerką, na siedzeniach, a także na drzwiach dookoła lub za uszczelnieniem. Zajrzyjcie również na i pod deskę rozdzielczą. Mogą się tam kryć zacieki, odbarwienia i plamy. Poruszajcie  przełącznikami i kratkami wentylacyjnymi, jeśli napotkacie trudności, to również może wskazywać na wcześniejsze zalanie pojazdu.

                 Należy zadać sobie pytanie czy warto kupić auto popowodziowe?

Należy wyraźnie powiedzieć,że kupując samochód popowodziowy narażamy się na bardzo wysokie koszty napraw takiego pojazdu. A wiele napraw wyjdzie tak na prawdę po czasie użytkowania pojazdu.

Zalaniem jest zagrożona nie tylko elektronika. Elementy mechaniczne także mogą skrywać korozję od środka. W sytuacji, w której silnik nie pracował, a auto stało w wodzie, istnieje szansa jego naprawy. Natomiast nie dotyczy to skrzyni biegów, zwłaszcza automatycznej. Dlaczego? Ponieważ woda w przekładni skutecznie ją niszczy, a dzieje się to bardzo powoli. Jak się zabezpieczyć przed zakupem samochodu popowodziowego?

W myśl Polskich przepisów zalanie nie jest wadą ukrytą i w myśl kodeksu cywilnego, nie stanowi czynnika, który obniża wartość pojazdu. Jeśli kupimy samochód używany, a dopiero po czasie odkryjemy, że został on zalany, to nie możemy już nic zrobić. Natomiast możemy się przed takim zakupem odpowiednio zabezpieczyć.

Kupując samochód sprowadzany z zagranicy należy zawczasu przygotować się do takiego zakupu bardzo dokładnie tzn.musimy wiedzieć co,chcemy sprawdzić i należy sprawdzić.Sprawdźmy również nr VIN.

Dodatkowo, na umowie ze sprzedającym, możemy poprosić o wpisanie informacji, iż samochód w czasie jego posiadania nie został zalany na skutek powodzi. Jeśli z czasem okaże się, że zapis nie był prawdziwy, a nasze nowe auto ma za sobą powodziową przeszłość, to mamy podstawę do tego, by unieważnić umowę i oddać samochód sprzedającemu


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję